Prvé generátory na Ukrajine! HURÁ :)

PRVÝ SILNÝ GENERÁTOR PRE MALÚ DANYLOVKU!

Prvé generátory na Ukrajinu som viezla v novembri 2022 smerom na Charkovskú oblasť a objednávala som ich v čase, keď sa generátory ešte dali zohnať (september - november). Dokonca som prvý krát viezla 5 generátorov v aute, z toho jeden veľký 11kW HERON benzínový. Kvalitná, veľká, silná a ťažká mašinka (cca 180 kíl).

Za to, že sa mi podarilo tento prvý výkonný generátor zohnať pre lekárku Evgeniu do Malej Danylovky (do ambulancie), ďakujem otcovi Pavlovi Hudákovi z DOMČEKU (Pastoračné centrum Anny Kolesárovej) na východe Slovenska, v Pavlovciach nad Uhom.
Vďaka úsiliu otca Pavla Hudáka sa mi podarilo vyzbierať financie na nákup generátora za 2200 eur, ktorý bude pomáhať lekárom pri práci v nemocnici Malej Danylovke.

Tentokrát cesta bola strašne náročná, lebo pri Kyjeve padal mrznúci dážď so snehom a veľmi ťažko sa mi šoférovalo. Okrem toho, tým, že Rusko efektívne útočí na infraštruktúru, tak nefungovalo ani verejné osvetlenie, ani semafory a bola teda veľmi náročná viditeľnosť.

Cítila som sa viac unavená ako kedykoľvek predtým, takže nakoniec som sa ubytovala pred Charkovom neskoro večer pri Poltave.

Na druhý deň som sa už dostala do Charkova, kde ma v Malej Danylovke netrpezlivo čakala Evgenia s pomocníkmi, ktorí pomohli vykladať to ťažké hebedo.

Veľmi ma potešilo, že tam boli aj lekárky, ktoré v poliklinike pracujú a budú využívať generátor pri práci. Žienky mi vysvetlili, že generátor budú potrebovať aj pri prevádzke chladničiek, kde sa zhromažďujú vzorky krvi a treba aby fungovali za každých okolností. Malá Danylovka bola vo veľkom ostreľovaná hlavne na začiatku vojny a potom v lete 2022, ale doteraz tam bývajú raketové útoky a veľa obyvateľov odtiaľ utiekli. 

Tieto lekárky zostali a pre mňa sú skutočné hrdinky, ktoré treba podporovať najviac ako sa dá :o)
Z môjho transparentného účtu som ešte kúpila 2 generátory o výkonnosti 5,5kW od firmy Exam za cca 1584, eur (aj s DPH) a ešte som dva menšie generátory dostala od dobrých ľudí, takže som bola naložená až po okraj :)

PIVDENNE - generátor pre presídlencov

Ďalší generátor už išiel do mestečka Pivdenne neďaleko Charkova, nachádza sa južne od neho a sú tam húfy presídlencov. Ešte predtým sme sa rozhodli ísť im poriadne nakúpiť veci - hygienické veci, sviečky a veci na pranie. 

S Františkom sme sa museli rozdeliť a ísť nakupovať samostatne. Večer už všetky veľké obchody boli zatvorené, išli sme nakupovať do menších obchodov, kde sme si vybojovali super zľavu - obchody EVA. Nakupovanie bolo zdĺhavé a všetky veci sa museli platiť samostatne. 
Pivdenne je mestečko pod Charkovom, kde počas mierneho času žilo asi 7000 ľudí a dnes je ich asi 2x toľko. Vznikli tu viaceré centrá pre presídlencov, pričom niektoré centrá fungujú len ako komunitné centrá, lebo našťastie majú presídlenci kde bývať. Od mesta Pivdenne je k dispozícií viacero menších domčekov. 

Stretli sme sa u nich večer, boli tu ženy a starší dôchodcovia. Zhodou okolností im práve v budove nefungovalo svetlo a elektrina, takže sme nakopli generátor a zasvietili si :) 

Výborné na tom je to, že sme ho vďaka tomu aspoň otestovali - všetko v poriadku.

Ďalší menší generátor EXAM som zaniesla do mesta ČASIV JAR, ktoré sa nachádza pri Bachmute - ale o tom si viac prečítajte v tomto článku (link na článok)


Od správcov zariadenia sme sa dozvedeli, že im treba menší generátor na to, aby mohli svietiť a aby mohli variť či ohrievať jedlo pre ľudí, takže menší generátor EXAM o výkonnosti 5,5kw je pre nich super a že im ich rada sem donesiem :o)


Mohlo by vás tiež zaujímať

 • 4 generátory pre 4 polikliniky v zabudnutej časti Charkovskej oblasti :o)

  4 generátory pre 4 polikliniky v zabudnutej časti Charkovskej oblasti :o)

  Tento trip bol jeden z najlepších, lebo som pochodila 4 skvelé polikliniky v zabudnutej Charkovskej oblasti, ktorú som do vojny pokladala za moju naobľúbenejšiu. Okrme iného som tu natrafila aj na skvelú mladú lekárku Katarínu (30), ktorá mohla odísť do Európy, ale zostala pomáhať 1000 ľuďom vo svojom kraji. Inšpirátívne? Áno, čítajte ďalej...

  Prečítať si článok
 • Kamjanka - dedina, kde som našla obrázky od ruských detí a otrávené potraviny

  Kamjanka - dedina, kde som našla obrázky od ruských detí a otrávené potraviny

  Jeden z najsilnejších zážitkov. Dedinka Kamjanka sa nachádza hneď za mestom Izjum v Charkovskej oblasti a prechádzate cez ňu vždy, keď smerujete na Donbas (Donecká oblasť). Ukázalo sa, že jej najväčším nešťastím je, že sa nachádza v údolí a bola celá zničená. Keď sa Rusi blížili smerom na Charkov, celú dedinu rozstrieľali a nezostal tu kameň na kameni. Prišla som, aby som pomohla miestnym postupne naštartovať budovanie svojich rozbitých domčekov. Doniesla som humanitárnu pomoc, piecky a generátor. Našla som tu obrázky od ruských detí nakreslené vojakom, zamínované cesty alebo otrávené potraviny. Mrkni sa na to :)

  Prečítať si článok
 • IZJUM - generátor pre nemocnicu a pohľadnice pre radosť :)

  IZJUM - generátor pre nemocnicu a pohľadnice pre radosť :)

  Mesto Izjum sa nachádza v Charkovskej oblasti a je hlavným dopravným a strategickým uzlom, keď idete smerom na Donbas. Zaviezla som sem generátor pre nemocnicu a našla som si čas poriadne sa porozprávať s miestnymi ľuďmi, rozdávať deťom a ženám ručne robené vianočné pohľadnice a zopár sladkostí.

  Prečítať si článok
 • GENERÁTOR a PIECKY pre Balakliu a Tsyrkuny (Charkovská oblasť)

  GENERÁTOR a PIECKY pre Balakliu a Tsyrkuny (Charkovská oblasť)

  Mestečko v Charkovkskej oblasti, ktoré bolo pod okupáciou a prežilo si veľa hrôz. Zostali tu len najbiednejší a najchudobnejší ľudia, ktorí nemali kam odísť a kedže sa blížila zima, tak som sem zaniesla humanitárnu pomoc, piecky pre ľudí a generátor do nemocnice.

  Prečítať si článok
 • GENERÁTOR a HUMANITÁRNA POMOC pre Bachmut a mestečko ČASIV JAR (Donecká oblasť)

  GENERÁTOR a HUMANITÁRNA POMOC pre Bachmut a mestečko ČASIV JAR (Donecká oblasť)

  Počas mojich humanitárnych ciest som navštívila aj Doneckú prinfrontovú líniu - mestečká Bachmut a Časiv Jar. Okrem humanitárnej pomoci sme doniesli pre ľudí a zdravotníkov aj generátory. Boli to silné momenty, určite si to prečítajte :o)

  Prečítať si článok