Príbeh poľnohospodára Voloďu (Balaklia - Charkovská oblasť)

pribeh polnohospodara volodu

Nikdy by som neveril, že tu môže byť vojna!

Aby to nebolo len o babičkách a deduškoch, v meste Balaklija som natrafila na miestneho veľkopodnikateľa - Volodymira, ktorý sa živil tým, že prenajímal poľnohospodárske stroje iným, menším farmárom. Stretli sme sa náhodne, keď som si pred jeho domom fotila rozbombardovaný novinový stánok.
fotka_stanok
"Hľadáte niečo konkrétne, slečna?", opýtal sa ma mužský hlas, keď som fotila rozbitý, zruinovaný novinový stánok. 

Obrátila som sa a za mnou stál obrovský chlap. 

"Nebojte, neublížim vám," pousmial sa a bolo po probléme. 

Začali sme sa rozprávať a vysvitlo, že sa bál, že som nejaká ruská špiónka :), lebo "normálni" obyvatelia mesta Balaklia si zdemolované novinové stánky nezvyknú fotiť. Nakoniec sme sa obaja zasmiali, ja som mu ukázala slovenský pas a Volodymir navrhol, nech idem k nemu na čaj a porozpráva mi potom svoj príbeh. 
Takže sme sa jednoducho zoznámili, išla som hore na čaj a trochu sa ohriať. A bolo mi treba ísť na toaletu - to v prvom rade.
"Musím si zavolať, tuto chlapci opravujú náš barák a ja im zháňam matroš," spomenul mi Voloďa len tak medzi rečou. Zrazu som sa zahľadela do diaľky a uvedomila si, že z jeho bytu na druhom poschodí je vidieť známy zdemolovaný stánok.

Cez môj byt preleteli kúsky rakety!

Keď Voloďa dotelefonoval, urobil mi super čajík, ja som sa posadila do kresla a začala počúvať celý jeho príbeh. Nemala som chuť veľa sa pýtať, lebo čoskoro sa ukázalo, 
že Voloďa by sa rád niekomu z cudziny vyrozprával. 

Zrazu som si uvedomila, že na to, že sa nachádzal v obývačke, všade okolo mňa sú posilňovacie stroje.

"Áno, tu som mal svoju posilovňu, lebo som tlstý ako sviňa a žena ma kvôli tomu opustila. Celý byt som si preskladal, aby som po práci mohol cvičiť, nakoniec mi byt zničili Rusi,"  spomenul medzi rečou a ukázal mi izbu s dierami po úlomkoch rakety v dverách a v strope. 
časť bytu v balaklii
rozbitý panelak
Takže som sa dozvedela, že sa snahou makať je nešťastná láska. Ale Voloďa bol šikovný a celkom úspešný podnikateľ, ktorému vojna zničila všetko, čo si sám krvopotne vybudoval! Čoskoro som sa dozvedela, že má 53 rokov, celý život sa snažil začať podnikať a keď sa mu to konečne podarilo, tak nakoniec mu všetko vybudované zničila vojna. Sedím a počúvam.

Živil sa tým, že kupoval veľké poľnohospodárske stroje a následne ich prenajímal menším farmárom. Tento biznismodel celkom dobre mu fungoval, až do vojny, kedy sa Balaklia stala okupovanou a všetko mu Rusi zničili. 
bytovka
dom v balaklii zruinovany

Môj biznis skončila tá zasratá vojna! 

Neskôr sme sa teda vybrali na ulicu s tým, že si mrkneme, čo zostalo z jeho veľkým hál, kde skladoval poľnohospodárske stroje na prenájom alebo tie, ktoré potrebovali opravu. Ako sám povedal, doba kovidu bola náročná, ale vycítil, že po kovide sa práca s pôdou na Ukrajine v okolí Balaklii zase začala rozmáhať, preto neváhal a zobral si na prenájom nové poľnohospodárske stroje, ktoré do vojny žiaľ nestihol splatiť. A teraz už nie sú ani stroje, ani peniaze, lebo sklady, kde stroje uchovával Rusi vypálili, a tak mu zostali len oči pre plač.
zhoreny sklad strojov
pribeh polnohospodara volodu

TAKTO TO VYZERÁ, KEĎ VÁM ŽIVOT ZNIČÍ VOJNA!

.... a takýchto príbehov je na Ukrajine tisíce a tisíce!