Kamjanka - keď môj kamarát prišiel o chodidlo

Jedna hlúpa fotografia všetko zmenila

Písal sa utorok, taký normálny zimný, januárový deň. Miestny dobrovoľník z Charkovskej oblasti, Saša, sa vybral spolu s kamarátom z organiácie "Захисник Краю"/ v preklade "Ochrana kraju" (nezisková organizácia, ktorá sa venuje pomoci len na miestnej úrovni - teda v Charkovskom kraji) rozdávať ľuďom v dedine Kamjanka chlebík. 

Ja som zhodou okolností v ten deň tiež išla do Kamjanky rozdávať humanitárnu pomoc, stretli sme sa dve autá priamo v teréne. 
Bolo to super až kým sa to celé kvôli vojne nepokašľalo.

Ako som už písala v článku Kamjanka - dedina, kde som našla obrázky od ruských detí a otrávené potraviny od vojakov, dedina sa nachádza v Charkovskej oblasti smerom za mestom Izjum a pred mestom Slovjansk nachádzajúce sa už v Doneckej oblasti.

Nanešťastie, bola vojnou celá zničená a nenájdete tu jediný celý dom. Okrem toho, dedina zostala aj zamínovaná, lebo keď odtiaľto utekali okupanti, tak rôzne druhy mín nechali pripravené pre UA armádu, ktorá sa snažila územie vrátiť späť pod ochranu Ukrajiny. Strieľalo sa tu zo všetkých strán na miestne domy, ľudia odtiaľto boli nasilu evakuovaní do Izjumu alebo Charkova. 

Dedina sa oslobodila na jeseň, ale cez zimu sa tu nedalo bývať, - nenájdete tu nič, len ruiny. Ani piecky by nepomohli, lebo keď nemáte ani tri steny vedľa seba, nedokážete sa ohriať nijako.

Len čo sa začalo vonku trochu otepľovať, ľudia sa snažili vrátiť k svojmu majetku a pôde, ktorá im patrí. 

Nie je to tu ľahké sa sem dostať a na vstup do Kamjanky potrebujete "sprievodcu" - resp. niekoho, kto vie, ktorá zo všetkých ciest je odmínovaná. Ja som mala tiež sprievodcu, takého, na ktorého som natrafila cez partnerskú organizáciu Захисник Краю. 

A tam som natrafila aj na Sašu. Mladý, fešný chalan :o)

49 ročný chalanisko, ktorý sa venuje IT software testovaniu a pracuje od začiatku vojny online, takže počas voľného času pomáha Ukrajine. Má manželku a dve deti. 

A v ten deň proste išiel spolu s kamarátom rozdávať miestnym ľuďom chlieb. A urobil jednu zásadnú chybu. 

Chcel si urobiť dobrú fotografiu pri miestnom rozborbardovanom gymnáziu a na to, aby získal skvelé fotky a video, si proste vystúpil z auta. Jeho posledné video pred celým tým nešťasťným incidentom, si možete pozrieť tu hned vedľa - dostala som možnosť vám ho tu zazdieľať.

Onedlho to prišlo. 

Stúpil na malú, nenápadnú mínu "motýlik" a prišiel o chodidlo. Protipechotná mína "motýlik"/"babôčka" má len asi 12 centimetrov. Aktivuje až zaťažením a používala sa hlavne v prvej a druhej svetovej vojne. Býva zelená alebo hnedá, takže ju ľahko v tráve viete prehliadnuť. 
Dôvodom pre úplné zakázanie používania týchto mín medzi civilistami bolo aj to, že si ich deti často mýlili s hračkami. Tieto problémy sa žiaľ, teraz týkajú aj Ukrajiny, nakoľko vojaci pri ústupe vyhadzovali míny kam sa im zachcelo a deti, ktoré sa postupne vracajú domov, ich nachádzajú.  
Viac si prečítajte tu:
Protipechotná mína motýlik

Zakázané 12 centimetrové trhaviny 

Takže späť k celému nešťastnému momentu. 

Saša proste nemal v Kamjanke vystúpiť z auta, lebo táto dedina je zamínovaná. Akokoľvek by sa snažil, malú plastovú mínu by nijako v tráve zbadať nemohol. 
To je fakt :-(

Mína motýlik 🦋 je inak zakázaná, lebo jej následky sú nehumánne. Jej hlavnou úlohou bolo zraniť vojakov a zastaviť ich v útoku tak, aby ich mohli útočníci dohnať a zlikvidovať. Míny sa zhadzujú z lietadiel alebo ich vojaci proste rozhadzujú z áut, tankov alebo len zo svojich vlastncýh vreciek niekam okolo seba na zem. Táto posledná možnosť je využívaná aj na Ukrajine a spôsobuje tu veľmi veľa utrpenia medzi civilistami. 
Výsledkom je, že všetky civilizované štáty sveta sa spolu zaviazali, že táto vojenská zbraň sa nebude používať medzi civilistami, okrem pár krajín - medzi nimi je aj Rusko.

Späť k Sašovi. 
Keď sa to stalo, našťastie sme mali turniket a našťastie tam bolo zopár skvelých dobrovoľníkov, ktorí presne vedeli ako mu efektívne pomôcť a zachrániť život. 

Podotýkam významný fakt - NEBOL TAM TELEFÓNNY SIGNÁL A NEMALI SME VYSIELAČKY!

Ja som sa, samozrejme, nechcela pliesť pomedzi nohy naozajstným profíkom - drobrovoľníkom, takže som čakala v aute a Sašu som navštívila až neskôr v nemocnici v Izjume, kam ho priviezli.

Týchto 75gramov Ti zničilo život,

povedala som raz Sašovi len tak medzi rečou - ale až keď som si bola istá, že je z toho najhoršieho psychického stavu už vonku! Prosím pekne, trvalo to pár dní a pár dní sme sa všetci oňho veľmi báli, lebo jeho psychický stav nebol dobrý.

Ja som ho viackrát navštívila v nemocnici, ale bolo vidieť, že nie vždy ma chce vidieť. Raz som mu doniesla len sladkosti a počas krátkej návštevy som sa snažila, aby sa skúsil usmiať. Nevyšlo to. 

Čoskoro sa začali procesy s tým, že Saša bude potrebovať protézy. A aby to nebolo také jednoduché, bude ich potrebovať niekoľko. 
Saša celú situáciu nezvládal veľmi dobre psychicky, čo je asi logické a dlho sa mi ho nepodarilo aspoň kúsok rozosmiať. Vyšlo to až posledný deň môjho trip v Izjume, keď som ja sama nemala z toho dobrú náladu a bolo mi to celé veľmi ľuto.

Protézy z Dnipra a rehabilitácia v Poľsku

Začalo sa kolečko telefonovania ako to vlastne s tými protézami je. Najprv potrebuje mať privykaciu protézu, pri ktorej sa mu môže ešte stále hojiť rana . V tejto fáze je veľmi vhodná prvotná rehabilitácia, pri ktorej sa hlavne dohlada na to, aby si pacient nezvykol ležať, lebo nohy sa musia zaťažovať a používať hlavne kvôli ochabnutiu svalstva. Tu sa vie naučiť aj lepšie používať barle. 

O niekoľko mesiacov prichádza na rad prechodná protéza a potom už riadna protéza. Čiže potrebuje spolu tri druhy protéz. Podarilo sa nám s kamarátmi vybaviť zadarmo výrobu prvotných protéz v Dnipre a následnú rehabilitáciu a ďalšie dve protézy mu vyrobia na mieru v Poľsku. Saša ma poprosil, či by som mu nemohla pomôcť zohnať rehabilitáciu aj na Slovensku, ale každá protéza by u nás stála asi 3000 eur a následná rehabilitácia ďalšie peniaze. 

Takže kompletná procedúra s výrobou protéz a následná rehabilitácia spolu stoja od 10 000 do 15 000 eur. 

Čo z toho pre nás na Slovensku vyplýva?
Buďme vďační, že tu nemáme vojnu a tým pádom, našťastie, ani nášľapné míny Motýlik 🦋❤️