Balenie a nakupovanie do terénu v Záporoží (marec 2023)

nakupujem a balime do auta

Pre moju prácu na Ukrajine je teraz typické, že len čo prídem, tak hneď na ďalší deň sa snažím ísť do terénu pomáhať ľuďom. Júlia ma zoznámila s pánom, ktorý pomáha v okolitých ostreľovaných prifrontových dedinkách záporožskej línie, pričom tento pán je tiež človek ktorý patrí do tejto komunity. Je to taký päťdesiatnik, takže len keď sme spoznali, spolu sme vymysleli svoje ďalšie výlety s pomocou na najbližšie dni. Má rodinku a je človiečik - zdvorilý pán, ktorý sa o mňa peken snažil starať a chrániť ma.

Ako prvé som potrebovala aj nejaké veci nakúpiť a potom nastalo moje nekonečné balenie dodávky. Vďaka veľmi príjemnej komunite z Berdjansku sme dodávku zabalili zhruba tak do 2hodín a strašne to uľahčovalo moje fungovanie :o)
nakupovanie na miestnom trhovisku v zaporozi
Nakupovanie bolo super, lebo Júlia ma zobrala na miestne trhovisko a mohla som sa naplno realizovať v zjrednávaní cien :D pre dobro iných! Keď sme nakúpili, bolo treba veci rozdeliť do balíčkov, aby som ich vedela rovnomerne rozdávať (hygienické potreby, sviečky, veci na prianie, atď. Celý takýto balíček mal cca 7kg a bol určený pre jednu rodinku).

Balenie mojej 2 tonovej dodávky by som sama nezvládla, ako z hľadiska fyzickej sily tak a z hľadiska časových možností, takže Julka zavolala chalanov z rôznych častí mesta, aj kamarátov či starších ľudí ...a všetci, úplne všetci mi začali pomáhať. Robiť humanitárne balíčky a nakladať.
Nakupovanie a balenie bolo vlastne nekonečné a opakovalo každý deň. Cez deň som vždy ľuďom všetko rozdala a len čo som sa vrátila naspäť, tak zase odznova. Večer pred 20:00 sa išlo nakupovať a niekedy veci aj sčasti rozdeľovať a zabaliť. Bol to taký proces, náročný, ale veľmi potrebný. 
vyuctovanie_prvý nakup
nakupujem a balime do auta
Nakupovala som na viacej krát, ale vždy to boli zhruba rovnaké druhy nákupov. Hygienické veci, plienky, šampóny, zubné kefky, mydlá, dámske vložky, hubky, prášok na pranie, hubky... každý nákup bol cca 1100 eur a opakovalo sa to niekoľko krát, keď som išla do terénu :-)